Daily Sport

Bookmark us · Sunday, 24th September 2017

View: Target.com Coupons

HappyBet German Darts Grand Prix Draw & Schedule

Posted on by Tom Warrington

Former  European Tour event winners Steve Beaton and Vincent van der Voort as well as Auckland Darts Masters champion Kyle Anderson will be in action on the opening day of the HappyBet German Darts Grand Prix today.

The £135,000 tournament sees the PDC visit German city Mannheim for the first time from September 8-10, as 48 players compete in the tenth European Tour event of 2017.

The final four spots in the tournament were taken by Host Nation Qualifiers on Thursday night, with Max Hopp progressing to meet Jamie Caven, Bernd Roith setting up a tie with Nathan Aspinall, Martin Schindler now up against Mick McGowan and Michael Hurtz preparing to meet Sweden’s Daniel Larsson.

Former European Tour winner Steve Beaton will hope to continue the form which took him to last weekend’s Dutch Darts Masters final when he takes on Scotland’s Jamie Bain in round one.

2014 Austrian Darts Open champion Vincent van der Voort, one of the eight European Qualifiers who secured spots last Thursday, will come up against Andrew Gilding.

Australian star Anderson meets Dutchman Dirk van Duijvenbode, while Belgium’s Ronny Huybrechts takes on Austrian qualifier Zoran Lerchbacher – with both players needing a strong weekend to challenge for Unibet World Grand Prix qualification.

Richard North, who is in line to qualify for the World Grand Prix following this weekend’s event, meets Mick Todd in the first round, with the winner set to face World Champion Michael van Gerwen in Saturday’s second round.

Two of last weekend’s Dutch Darts Masters quarter-finalists, Poland’s Krzysztof Ratajski and Welshman Robert Owen, clash in round one, while qualifiers Jermaine Wattimena and Michael Plooy meet in an all-Dutch tie.

Former World Youth Champion Keegan Brown will play James Richardson, World Matchplay quarter-finalist Darren Webster plays youngster Ryan Meikle, former European Tour finalist Jamie Lewis plays Andy Boulton and Paul Rowley meets Belgian debutant Tony Martinez.

Saturday’s second round sees the 16 seeded players enter the action against the first round winners, with the tournament then concluding on Sunday with play across two sessions.

Coverage of the HappyBet German Darts Grand Prix will be available for all PDCTV-HD Subscribers worldwide, as well as through a series of bookmakers’ websites.

HappyBet German Darts Grand Prix
Tournament Draw Bracket
Mensur Suljovic (3) v Martin Schindler/Mick McGowan
Rob Cross (14) v Jan Dekker/Mickey Mansell
Daryl Gurney (6) v James Richardson/Keegan Brown
Ian White (11) v Michael Plooy/Jermaine Wattimena
Alan Norris (7) v Darren Webster/Ryan Meikle
Benito van de Pas (10) v Jamie Caven/Max Hopp
Peter Wright (2) v Ronny Huybrechts/Zoran Lerchbacher
Mervyn King (15) v Vincent van der Voort/Andrew Gilding
Simon Whitlock (4) v Michael Hurtz/Daniel Larsson
Dave Chisnall (13) v Nathan Aspinall/Bernd Roith
Michael Smith (5) v Jamie Lewis/Andy Boulton
Joe Cullen (12) v Paul Rowley/Tony Martinez
Kim Huybrechts (8) v Dirk van Duijvenbode/Kyle Anderson
Jelle Klaasen (9) v Jamie Bain/Steve Beaton
Michael van Gerwen (1) v Mick Todd/Richard North
Gerwyn Price (16) v Krzysztof Ratajski/Robert Owen

Schedule of Play
Friday September 8
First Round
Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)
Paul Rowley v Tony Martinez
Jamie Caven v Max Hopp
Jan Dekker v Mickey Mansell
Michael Plooy v Jermaine Wattimena
Mick Todd v Richard North
Nathan Aspinall v Bernd Roith
Darren Webster v Ryan Meikle
Ronny Huybrechts v Zoran Lerchbacher

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
Michael Hurtz v Daniel Larsson
Jamie Lewis v Andy Boulton
James Richardson v Keegan Brown
Krzysztof Ratajski v Robert Owen
Jamie Bain v Steve Beaton
Vincent van der Voort v Andrew Gilding
Dirk van Duijvenbode v Kyle Anderson
Martin Schindler v Mick McGowan

Saturday September 9
Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)
Ian White v Michael Plooy/Jermaine Wattimena
Joe Cullen v Paul Rowley/Tony Martinez
Benito van de Pas v Jamie Caven/Max Hopp
Rob Cross v Jan Dekker/Mickey Mansell
Dave Chisnall v Nathan Aspinall/Bernd Roith
Mervyn King v Vincent van der Voort/Andrew Gilding
Gerwyn Price v Krzysztof Ratajski/Robert Owen
Jelle Klaasen v Jamie Bain/Steve Beaton

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
Alan Norris v Darren Webster/Ryan Meikle
Kim Huybrechts v Dirk van Duijvenbode/Kyle Anderson
Mensur Suljovic v Martin Schindler/Mick McGowan
Peter Wright v Ronny Huybrechts/Zoran Lerchbacher
Michael van Gerwen v Mick Todd/Richard North
Daryl Gurney v James Richardson/Keegan Brown
Michael Smith v Jamie Lewis/Andy Boulton
Simon Whitlock v Michael Hurtz/Daniel Larsson

Sunday September 10
Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)
Third Round

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

All games are the best of 11 legs. Matches on Sunday played in draw bracket order.


This entry was posted in Darts, Sport and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>