Huybrechts test for Van Gerwen in Unibet Masters

0
48

Michael van Gerwen will open his bid for a fourth successive Unibet Masters title against Kim Huybrechts in Milton Keynes, while Rob Cross begins his first tournament as World Champion against Ian White.

The world’s top 16 players will compete in the Unibet Masters from January 26-28 at Arena MK in Milton Keynes, live on ITV4.

World number one Van Gerwen has claimed the title for the past three years – defeating Gary Anderson in a brilliant final 12 months ago – and will be aiming to retain the trophy and claim the £60,000 top prize.

Top seed Van Gerwen will open his challenge against Belgium’s Kim Huybrechts on Saturday January 27, as the top half of the draw take to the Arena MK stage.

Anderson, the number four seed, will play Dutch ace Benito van de Pas, while World Grand Prix champion Daryl Gurney makes his Masters debut against Gerwyn Price and Simon Whitlock plays 2014 champion James Wade.

New World Champion Rob Cross makes his Masters debut in Friday’s opening night as the number three seed plays Ian White in their first round tie.

World number two Peter Wright takes on Alan Norris, Champions League of Darts winner Mensur Suljovic comes up against Michael Smith and Dave Chisnall plays 2015 finalist Raymond van Barneveld.

The tournament concludes on Sunday January 28, with the quarter-finals in the afternoon session and the semi-finals and final in the evening session at Arena MK.

Tickets for the 2018 Unibet Masters are available now, either online via http://pdc.seetickets.com or by calling 0844 871 8807.

2018 Unibet Masters

Qualifiers

1 Michael van Gerwen

2 Peter Wright

3 Rob Cross

4 Gary Anderson

5 Daryl Gurney

6 Mensur Suljovic

7 Dave Chisnall

8 Simon Whitlock

9 James Wade

10 Raymond van Barneveld

11 Michael Smith

12 Gerwyn Price

13 Benito van de Pas

14 Ian White

15 Alan Norris

16 Kim Huybrechts

Draw Bracket

(1) Michael van Gerwen v (16) Kim Huybrechts

(8) Simon Whitlock v (9) James Wade

(5) Daryl Gurney v (12) Gerwyn Price

(4) Gary Anderson v (13) Benito van de Pas

(2) Peter Wright v (15) Alan Norris

(7) Dave Chisnall v (10) Raymond van Barneveld

(6) Mensur Suljovic v (11) Michael Smith

(3) Rob Cross v (14) Ian White

Schedule of Play

Friday January 26 (7pm)

First Round x4

Dave Chisnall v Raymond van Barneveld

Mensur Suljovic v Michael Smith

Rob Cross v Ian White

Peter Wright v Alan Norris

Saturday January 27 (7pm)

First Round x4

Simon Whitlock v James Wade

Daryl Gurney v Gerwyn Price

Gary Anderson v Benito van de Pas

Michael van Gerwen v Kim Huybrechts

Sunday January 28

Afternoon Session (12.45pm)

Peter Wright/Alan Norris v Dave Chisnall/Raymond van Barneveld

Mensur Suljovic/Michael Smith v Rob Cross/Ian White

Daryl Gurney/Gerwyn Price v Gary Anderson/Benito van de Pas

Michael van Gerwen/Kim Huybrechts v Simon Whitlock/James Wade

Evening Session (7pm)

Semi-Finals

Final

Format

First Round – Best of 19 legs

Quarter-Finals – Best of 19 legs

Semi-Finals – Best of 21 legs

Final – Best of 21 legs

Prize Fund

Winner £60,000

Runner-Up £25,000

Semi-Finalists £17,500

Quarter-Finalists £10,000

First Round Losers £5,000

Total £200,000

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here