Daily Sport

Bookmark us · Friday, 23rd February 2018

Price meets Wilson in Coral Uk Open

Posted on by Tom Warrington

2017 Coral UK Open finalist Gerwyn Price will play James Wilson on the opening afternoon of this year’s event on Friday March 2, which will also see two-time champion Raymond van Barneveld in action in Minehead.

The exciting £350,000 tournament will see 128 players in action from March 2-4 at the Butlins Minehead Resort, with eight stages in play simultaneously during the early rounds.

The field of 96 professional players is complemented by 32 Rileys Amateur Qualifiers, who get their chance to rub shoulders with some of the sport’s biggest names.

The draw for the first two rounds has been made to confirm the fixtures for the opening session in the afternoon of Friday March 2.

The first round ties will include 2014 finalist Terry Jenkins up against 2010 Players Championship Finals winner Paul Nicholson.

2013 UK Open runner-up Andy Hamilton, a Rileys Amateur Qualifier this year after dropping off the PDC circuit, will play Irish ace William O’Connor.

Another former finalist, 2005 runner-up Mark Walsh, has drawn two-time quarter-finalist Alex Roy, another of the Rileys Amateur Qualifiers, while former World Championship finalist Kirk Shepherd plays Adam Hunt.

Reigning PDC Unicorn World Youth Champion Dimitri Van den Bergh – who claimed that title in his last stage appearance at the Butlin’s Minehead Resort – has drawn Lee Evans.

The second round will feature 2017 UK Open finalist Gerwyn Price, who finished 33nd on this year’s final UK Open Order of Merit, as the Welshman meets James Wilson in a plum tie.

Two-time UK Open champion Raymond van Barneveld has drawn debutant Mike Norton, while Dave Chisnall will play either Rene Eidams or Andrew Johnson.

Alan Norris drew Mick McGowan or Dirk van Duijvenbode, Joe Cullen plays Spanish debutant Jose Justicia and Stephen Bunting is up against either Bradley Brooks or Chris Quantock.

The draw for the third round, which will see the top 32 players from the UK Open Order of Merit – including reigning champion Peter Wright, world number one Michael van Gerwen and World Champion Rob Cross – enter the action, will be made at the conclusion of Friday’s afternoon session.

Coral UK Open Draw

First Round

Andrew Davidson v Michael Burgoine

Rene Eidams v Andrew Johnson

Michael Barnard v Rileys Aberdeen Qualifier

Lee Evans v Dimitri Van den Bergh

Dan Read v Joe Davis

Bradley Brooks v Chris Quantock

Paul Nicholson v Terry Jenkins

Kirk Shepherd v Adam Hunt

Rileys Wolverhampton Q2 v Mark Rice

Simon Tate v Michael Rasztovits

Liam Kelly v Luke Humphries

Mark Walsh v Alex Roy

Robert Rickwood v Rene Berndt

Daniel Lee v Harry Ward

Rileys Wolverhampton Q1 v John Part

Mickey Mansell v Ryan Meikle

Rileys London Victoria Q1 v Ian Jopling

Benjamin McClelland v David Airey

Chris Lacey v Rileys Coventry Qualifier

Ryan Harrington v Richie Burnett

Ricky Evans v Rileys South Benfleet Qualifier

Mick McGowan v Dirk van Duijvenbode

Cody Harris v Tony Mitchell

Craig Winstanley v Mark Craddock

Andy Hamilton v William O’Connor

Martin Atkins v Rileys Liverpool Qualifier

Rileys Norwich Qualifier v Paul Hogan

Cristo Reyes v Benito van de Pas

Ron Meulenkamp v Rileys Nottingham Qualifier

George Killington v Andy Jenkins

Jason Mold v Prakash Jiwa

Darren Johnson v Rileys London Victoria Q2

Second Round

Mold/Jiwa v Nathan Rafferty

Hamilton/O’Connor v Jermaine Wattimena

Vincent van der Voort v Lacey/Rileys Coventry Qualifier

Mike Norton v Raymond van Barneveld

Richard North v Nicholson/T Jenkins

L Evans/Van den Bergh v Chris Dobey

Dave Chisnall v Eidams/Johnson

Stuart Kellett v McClelland/Airey

Danny Noppert v Harrington/Burnett

Jason Lowe v Johnson/Rileys London Victoria Q2

Robert Owen v Davidson/Burgoine

Alan Norris v McGowan/Van Duijvenbode

John Goldie v Rileys Norwich Qualifier/Hogan

Vincent Kamphuis v Shepherd/Hunt

James Richardson v Rickwood/Berndt

Kelly/Humphries v Wayne Jones

James Wilson v Gerwyn Price

Maik Langendorf v Tate/Rasztovits

Antonio Alcinas v Walsh/Roy

Mansell/Meikle v Winstanley/Craddock

Keegan Brown v Killington/A Jenkins

Stephen Bunting v Brooks/Quantock

Rileys London Victoria Q1/Jopling v Geert Nentjes

Lee/Ward v Ted Evetts

Meulenkamp/Rileys Nottingham Qualifier v Read/Davis

Harris/Mitchell v Barnard/Rileys Aberdeen Qualifier

Reyes/Van de Pas v David Evans

Jose Justicia v Joe Cullen

Nathan Aspinall v Rileys Wolverhampton Q2/Rice

Carl Wilkinson v R Evans/Rileys South Benfleet Qualifier

Atkins/Rileys Liverpool Qualifier v Rileys Wolverhampton Q1/Part

Andrew Gilding v Gabriel Clemens

Third Round onwards to be drawn on stage at Butlin’s Minehead Resort at the conclusion of the second round.


This entry was posted in Darts, Sport and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>